Działalność gospodarcza wiążę się z różnego rodzaju interakcjami, z klientami, kontrahentami, dostawcami czy organami państwa. Interakcje te są często regulowane skomplikownymi procedurami, które stanowią podstawę podejmowanych decyzji czy rozstrzygania sporów.
Postępowania cywilne. Stanowią podstawę rozstrzygania sporów między podmiotami gospodarczymi. Właściwe prowadzenie postępowania cywilnego może przesądzić o sukcesie w sporze, dlatego kluczowe jest zrozumienie jego zasad, często bardzo sformalizowanych i nieintuicyjnych, oraz świadome działanie na każdym etapie, tym bardziej, że niektórych czynności, które mogą przesądzać o wyniku, nie można powtórzyć.
Postępowania podatkowe. Każdy przedsiębiorca musi spełniać określone obowiązki podatkowe. Postępowania podatkowe stanowią i zagrożenie i źródło stresu, ale często pozwalają także na wyjaśnienie wątpliwości Urzędu Skarbowego na wczesnym etapie lub obronę przed nieprawidłowymi decyzjami później. Ważne jest okazanie kompetencji i umiejętne zajmowanie stanowiska od samego początku postępowania.
Postępowania administracyjne. Dotyczą relacji między przedsiębiorcami a organami administracji publicznej. Mogą dotyczyć wielu aspektów działalności gospodarczej, od uzyskiwania koniecznych pozwoleń po odwoływanie się od decyzji administracyjnych.
Postępowania specjalne. Niektóre branże i rodzaje działalności podlegają specyficznym procedurom, które różnią się od standardowych postępowań lub będących hybrydami różnych regulacji (jak przy czynnościach kontrolnych ZUS czy w postępowaniu sądowym dotyczącym decyzji UKE, URE lub UOKiK). Rozumienie specyfiki takich postępowań jest kluczem do ich prowadzenia w sposób najbardziej efektywny z punktu widzenia interesów i racji przedsiębiorcy, tym bardziej w sytuacji, gdy sami urzędnicy i sędziowie mają problemy ze stosowaniem tego rodzaju procedur a zarazem łatwo ulegają tendencjom wymierzonym przeciwko interesem przedsiębiorcy.
Obrona karna w sprawach gospodarczych. Przestępstwa gospodarcze są szczególnie wrażliwymi sprawami, które mogą prowadzić bardzo nieprzyjemnych konsekwencji. Profesjonalna obrona w takich sprawach jest niezbędna dla ochrony interesów i przedsiębiorstwa i osób nim zarządzających. Pomoc profesjonalnego pełnomocnika jest nieoceniona zwłaszcza w sytuacji, z którą mamy często do czynienia, gdy istnieje uogólniona podejrzliwość i uprzedzenia po stronie prowadzących postępowanie a zarazem istotne aspekty prawno-ekonomiczne są pomijane lub są niezrozumiałe dla zajmującego się sprawą prokuratora czy sędziego.
Ważne jest nie tylko dążenie do prowadzenia działalności gospodarczej zgodnie z prawem (podlegającym rozrostowi, wykładni urzędowej i zmianom), ale także umiejętne korzystanie z dostępnych środków prawnych w przypadku możliwych problemów prawnych, sporów, wątpliwości czy potrzeby szybkiego uzyskania rozstrzygnięcia lub przeciwnie uniknięcia potencjalnie szkodliwej decyzji materialno-prawnej lub procesowej. Nierzadko rozwiązanie problemu leży wyłącznie w gestii właściwego korzystania ze środków procesowych.